Mobil Güneş Enerji Panelleri Enerji Maliyetlerini Sıfırlayacak

mobil_gunes_enerji_panelleri_enerji_maliyetlerini_sifirlayacak

Çiftçilerin tarımsal sulamada enerji maliyetinin çok fazla olması sorununa, ‘Mobil Güneş Enerji Paneli’ çözümü üretildi.
Adıyaman’da çiftçiler enerji maliyetlerinin yüksel olması ve bu ücretleri ödeyememesi nedeniyle elektrik enerjilerinin kesilmesine neden oluyor.

Elektrik enerjileri kesilen çiftçilerin tarlalardaki mahsullerinin kurumasına neden oluyor.
Maliyeti nedeniyle çiftçinin en büyük sorunu olan tarımsal sulamaya teknolojik bir yöntem bulundu. Mobil güneş enerji paneli yapıldı. Çiftçi mobil güneş enerji panelini istediği yerden başka bir yere taşıyarak, göletten dinamo su çekerek tarlasını sulayabilecek.

İpekyolu Kalkınma Ajansı projesiyle gezici enerji panelini özel bir şirket dizayn ederek, satışa sundu. Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan’ın da katıldığı tören ile mobil güneş enerji paneli tanıtıldı.
Açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, tarımsal sulamadaki en büyük maliyetin enerji maliyeti olduğunu vurgulayarak, “Adıyaman olarak enerji maliyetleri konusunda ciddi mağduriyetimiz var. Çiftçilerimiz mağdur, enerji çok pahalı ve biz sıkıntı yaşıyoruz. Buna bir çözüm bulunabilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda mobil güneş enerji sistemiyle enerji üretimi yapıldı. Özellikle küçük bahçelerde taşınabilir, bir araziden bir başka araziye götürülebilir bir sistem geliştirildi. Güneş enerjisinden bedava enerji elde edilebildiğini çiftçimiz görmüş olacak. Bakanlığımız, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi kapsamında makine ekipman, güneş enerjisiyle sulama sistemine yüzde 50 hibe desteğinde bulunmaktadır. Biz bunu tanıtarak bir şekilde çiftçimizin müracaatını eğer sağlamak istiyoruz” dedi.

Print Friendly

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>