Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş İstasyonu

Singapur_yuzen_gunes_istasyonu_kuracak

Singapur, çok az toprağa sahip, gelişmekte olan bir ülke ama temiz enerji ihtiyacı mevcut.

Eğer bir ülkedeki şehirlerde çatıların tepesinde, binaların üzerinde güneş panelleri için yer yoksa ne yaparsınız? Geniş toprak alanlara bakarsınız. Ya o da az miktardaysa? İşte o zaman Singapur’un yaptığı gibi, su alanlarına gözünüzü dikersiniz.

Tüm ülke boyutu New York eyaletinden küçük olan Singapur, güneş enerjisi santrallerini dev su alanları üzerine kurmaya hazırlanıyor. Şehirlerin su ihtiyacını karşılayan su rezervuarlarının üzerine, dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santralini inşa etmeye hazırlanıyorlar.

Şimdiye kadar benzer pek proje olmadığından, 10 farklı tasarım örneği ile yola çıkacaklar. En başarılı bulunan tasarım kabul edilecek ve yıllık 3.3. gigawatt’lık bir güneş enerjisi santrali kurulumu için çalışmalar başlayacak. Eğer verimli olursa kapasitenin artırılması da planlanıyor.

Su rezervuarları içme suyu temini için kullanıldığından ufak bir iki problem var. Öncelikle su üzerine kurulacak güneş enerjisi panellerinden aşağıya hiçbir zararlı maddenin sızmaması gerekli. Ayrıca tüm sistemin su geçirmez olması da lazım.

Eğer bu sorunlar aşılabilirse, su üzerindeki güneş enerjisi santrallerinin iki avantajı var. Sistem su rezervuarına gölge yapacağı için yaz aylarındaki su buharlaşması durumu azalacak ve su korunmuş olacak. Ayrıca alttaki su daha soğuk kalacağı için, güneş panellerinin de soğumasına ve daha verimli çalışmasına yardımcı olacak.

Singapur sadece güneş değil, rüzgar ve dalga enerjisi gibi diğer temiz enerji üretim sistemlerini de inceliyor.

Print Friendly

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>