MERAM’da parklar güneş enerjisiyle aydınlanıyor

meramda_parklar_gunes_enerjisiyle_aydinlaniyor

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) 2015 Yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi’nin “Meram’da Parklar Güneş Enerjisi İle Aydınlanıyor” başlıklı projesi destek almaya hak kazandı.

MEVKA’da düzenlenen destek sözleşmesi imza törenine Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ve proje teknik ekibi katıldı.

“DOĞAL KAYNAKLARIMIZ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

MEVKA ile ilk kez proje imzalamanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Meram, Konya’nın gözbebeği. Doğal kaynaklarımız da bizim için çok büyük bir önem arz ediyor. Dünya geneline bakıldığında gelişmiş ülkelerin hepsinde yenilenebilir enerjinin ön planda olduğu görülüyor. Biz de bu kapsamda ilçemizdeki 3 büyük parkımızı güneş enerjisiyle aydınlatarak hem çevreye daha duyarlı bir ortam oluşturmak ve sürdürülebilir enerji verimliliği sağlamak hem de kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmek adına bir proje hazırladık. Toplam 364 bin TL’lik bu projenin bugün imzasını attık. 284 bin TL’sini MEVKA karşılayacak” diye konuştu.

Bu projeyle birlikte çevreye duyarlı yeni projelerin geleceğini müjdeleyen Başkan Toru, “Meram genelinde yeşil dokuyu koruyarak, çevre kirliliğini önleyerek ve enerji kaynaklarını da verimli kullanarak bu tür çalışmalarımız artarak devam edecek. Desteklerinden dolayı MEVKA’ya ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“MERAM BELEDİYESİ İLE PROJE YAPMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Destek sözleşmesinin imzalanmasından sonra konuşma yapan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ise, “Meram Belediyesi ile proje yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle bölgemizde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bir farkındalık oluşturmak istedik ve ‘Yenilenebilir Enerji’ temalı çağrıya çıktık. Belediyelerimiz projelerini sundular. Meram Belediyemizin seçmiş olduğu bazı parklarda kendi enerjisini kendi üreten parklar meydana getireceğiz. Bu proje, güneş enerjisinden daha fazla nasıl istifade edilebileceğini de toplumumuza göstermiş olacak” dedi.
Açıklamaların ardından proje, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman tarafından imzalandı.

Print Friendly

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>