ABD’nin güneş enerjisi gücü her saat 1 MW arttı

abd-2013-gunes-elektrigi1

abd-2013-gunes-elektrigi-kABD’nin kurulu güneş elektriği gücünün 2013 yılında 4.2 GW arttığı bildirildi.

ABD merkezli araştırma kuruluşu NDP Solarbuzz tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkenin güneş elektriğindeki yeni kurulu güç artışı ise bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında yükseldi.

Kuruluşun verilerine göre 2013 yılında gerçekleşen kurulumlardaki en büyük pay 3 GW ile büyük ölçekli santral yatırımlarının olurken, ticari bina çatılarında gerçekleştirilen orta ölçekli santral kurulumlarının toplam büyüklüğü ise 500 MW oldu.

Aynı dönemde ticari bina ve konut çatılarında gerçekleştirilen küçük ölçekli sistem kurulumlarının toplam gücü 700 MW seviyesine ulaşırken, bu ilave gücün yüzde 70’i ise konutlarda gerçekleştirilen kurulumlar sayesinde gerçekleşti.

Açıklamada dönemsel olarak en fazla kurulu güç artışının yılın son çeyreğinde görüldüğü bildirilirken, toplam 1.4 GW kurulu gücünde sistemin devreye alındığı bu dönemde ülkenin güneş elektriği kurulu gücünün, gün içi saatlerde, her saat 1 MW’lık artış gösterdiği şeklinde yorumlandı.

ABD’nin kurulu güneş elektriği gücü 2012 yılı sonu itibari ile 7.8 GW idi.

Print Friendly

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>