Güneş enerjisi parkı aydınlatacak

gunes_enerjisi_parki_aydinlatacak

ANTALYA’nın Serik İlçesi’nde belediyenin yaptırdığı Çağlıyurt Parkı’nın aydınlatmalarında güneş enerji sistemi kullanıldı.

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Çağlıyurt Parkı’ndaki güneş enerjili aydınlatma sistemlerini inceledi. İlçedeki parkların aydınlatma giderlerinin yıllık 600- 700 bin lira olduğunu söyleyen Başkan Çalık, güneş enerjisi sistemiyle elektrik tasarrufu yapılacağını belirtti.

Parkta uygulanan sistem için belediye bütçesinde para çıkmadığını vurgulayan Başkan Çalık, “Bu sistemden faydalanarak inşallah önümüzdeki günlerde bütün parklarımızı, hatta caddelerimizi güneş enerji sistemiyle aydınlatmak istiyoruz. Niye? Her şeyden önce ekonomik. Her şeyden önce çevre duyarlılığı olan bir sistem. Her şeyden önce bu memleketin lehine olan bir teknoloji. Avrupa yaklaşık 30 yıl önce bu sisteme geçmiş. Hatta Avrupa’da güneş enerjisinden faydalanma oranı yüzde 40. Çünkü yağmuru ve bulutu bol olan bir memleket. Bizim kadar güneşi olmayan bir memleket. Buna rağmen yıllar önce bu sisteme geçti. Biz çok geç kaldık” dedi.

Sistemi kuran firmanın Genel Müdürü Sefa Kamiloğlu da “22 son teknoloji led sistemiyle yanan ampullerimizle, alüminyum ve paslanmaz çelikten oluşan aydınlatma direklerimizle, kurduğumuz panel ve depolama sistemiyle parkımızı aydınlatıyoruz. 45- 50 bin TL arasında tutan maliyetiyle sistem kendini 4- 5 yılda amorti edebiliyor. Bu sistem için devletimizin yüzde 50′ye yakın hibesi bulunuyor. O zaman bu sistem 2- 3 yılda kendini amorti edebiliyor. Merkezi pavillon sistemi kurulması halinde tek merkezden 4- 5 park aynı anda aydınlatılabilir” diye konuştu.

Print Friendly

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>