Cumhurbaşkanı Gül Dünya Barışı İçin Güneş Enerjisi Konferansı’na Katılan Bilim İnsanlarını Kabul etti.

cumhurbaskani-gul-enerji-orijinal

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün İstanbul’da himayesinde başlayan Dünya Barışı İçin Güneş Enerjisi Konferansı’na katılan Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi ile Nobel ödüllü bilim insanlarının da içinde yer aldığı heyeti Tarabya Köşkü’nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül ile enerji alanında dünyanın saygın bilim insanlarını bir araya getiren görüşmede, bu alandaki gelişmeler ve yapılması gerekenler ile ülkelerin enerji politikaları ele alındı. Heyette yer alan Nobel ödüllü bilim insanları, dünya barışı için çok önemli olan böyle bir etkinliği himayesine almasından dolayı Cumhurbaşkanı Gül’e ayrı ayrı teşekkür ettiler. Heyetteki bilim insanları kabulde ayrıca Cumhurbaşkanı Gül’e, konferans çerçevesinde deklare edilen ‘Dünyanın Barış İçinde ve Demokratik bir Geleceği İçin Güneş Enerjisinin Kullanılması’ başlığını taşıyan mektubu takdim ettiler.

Kabulde, Johannes Kepler Üniversitesi Fizikokimya Enstitüsü Direktörü ve Linz Organik Güneş Pilleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serdar Sarıçiftçi’nin yanı sıra, 1998 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi ve California Üniversitesi Teorik Fizik Enstitüsü Kurucu Direktörü Prof. Dr. Walter Kohn, 2000 yılı Nobel Kimya Ödülü Sahibi ve California Üniversitesi Santa Barbara Fizik Bölümü’nden Prof. Dr. Alan J. Heeger, Ben-Gurion Üniversitesi’nden İsrail Ulusal Güneş Enerji Merkezi Direktörü Prof. Dr. David Faiman, Rochester Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ching Tang, Texas Üniversitesi Nanoteknoloji Enstitüsü Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Anvar Zakhidov, Osaka Üniversitesi Bilimsel ve Endüstriyel Araştırmalar Enstitüsü’nden Prof. Shozo Yanagida, Bari Üniversitesi’nden İtalya Kimya Topluluğu İnorganik Kimya Bölümü Başkanı Prof. Michele Aresta ve Harvard Üniversitesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümü’nden Prof. Daniel George Nocera hazır bulundu.

Print Friendly

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>